Kuchnia Enjoy Bydgoszcz

Switch to desktop Register Login

Targi w Chinach. Producenci żywności mile widziani!

Uwaga producenci żywności - polskich produktów wysokiej jakości, w tym tradycyjnych, regionalnych i wyróżnionych znakiem Poznaj Dobrą Żywność.

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego zaprasza na targi rolno-spożywcze The 14th China International Agricultural Trade Fair (CAFT), które odbędą się w Kunming, stolicy prowincji Yunnan w Chinach w dniach 5-8 listopada 2016 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi organizuje narodowe stoisko informacyjno-promocyjne podczas tych targów. Na stoisku będą prezentowane polskie produkty wysokiej jakości, w tym tradycyjne, regionalne i wyróżnione znakiem Poznaj Dobrą Żywność.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w targach proszone są bezpośredni kontakt z MRiRW z Małgorzatą Rosik, Naczelnikiem Wydziału koordynacji Promocji w Departamencie Rynków Rolnych, tel. 22 623 20 93, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.,   lub Marcinem Pikulskim, tel. 22 623 22 11  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

Stanisław Gazda

 

Myśliweczku, kochaneczku…

 

W dniach 1-2 października w Bydgoskim Centrum Wystawienniczym przy ul. Gdańskiej 187 odbyły się VII Targi Myśliwskie. Jak co roku to dwudniowe święto  obfitowało w szereg atrakcji zarówno dla braci myśliwskiej, jak i wszystkich którym ta tematyka jest bliska. Wśród zainteresowanych zakupem myśliwskiego ekwipunku i przedmiotów związanych z tradycją polowania na dziką zwierzynę nie zabrakło smakoszy kuchni myśliwskiej i tradycyjnych wyrobów mięsnych z dziczyzny.

Okazją do zapoznania się z potrawami, których głównymi składnikami były dary lasu, zaś ich autorami najwięksi  znawcy  tematyki myśliwskiej – dr  Józef Sadkiewicz oraz kucharze z jego teamu - były pokazy akademii kulinarnej. Zwiedzający targi mogli nie tylko zobaczyć jak przygotowywane są potrawy z dziczyzny, dowiedzieć się o bogatej działalności kulinarnej mistrza Sadkiewicza ale przede wszystkim spróbować myśliwskich rarytasów. Był więc tradycyjny żur myśliwski z czekadełkami, mini burgery z dziczyzny, a jako główne danie serwowano aromatyczne klopsiki z jelenia w sosie pomidorowym z chrupiącymi warzywami marchewką i cukinią. Potrawy można było urozmaicić żurawiną z gruszką czy mirabelkami.

Jako pierwsze degustowano mini burgery z jelenia, podane w bioaktywnych bułeczkach wypiekanych w piekarni dr. Sadkiewicza, gdzie 45 lat doświadczenia w dziedzinie badań pieczywa i tradycyjne receptury wyróżniają  tę markę. Dodatkami burgerów była sałatka według receptury dr. Leszka Russaka, zrobiona z ogórków konserwowych i patisona, z dodatkiem chrupiącej sałaty i salsą pomidorową. Wszystkie składniki degustowanych dań smażono wyłącznie na klarowanym maśle, co jest istotne z względu nie tylko na walory smakowe, ale także praktyczne, tłuszcz ten nie pali się w wysokiej temperaturze.

Józefina Szlenkier

 

 

 

Piknik Niech Cię Zakole w Otowicach

 

Niech Cię Zakole, właśnie "zakole", zadziwi, zauroczy, zachwyci Dolina Wisły, jej przyroda i krajobraz, historia i kultura, folklor i obyczaj.., gdzie zasmakujesz „zakolowej” gościnności i kuchni... Takie jest przesłanie Pikniku na Zakolu Dolnej Wisły.

Wydarzenie kierowane jest do branży turystycznej, mediów  zajmujących się turystyką i kulinariami, do lokalnych samorządów, społeczności Doliny Dolnej Wisły z aglomeracjami Bydgoszczy, Torunia, Chełmna,  Świecia, Grudziądza czy Włocławka. Wszyscy są zaproszeni  na „Piknik Niech Cię Zakole" do Otowic gm. Dąbrowa Chełmińska w dniu 24 września.

Piknik będzie podsumowaniem projektu i promocją zintegrowanego produktu turystyczno-kulinarnego "Poznaj Smak Doliny Wisły – Niech Cię Zakole”, a zarazem pierwszą próbą zbudowania w takiej skali produktu turystycznego łączącego potencjał turystyczny i kulinarny regionu na jednoznacznie zdefiniowanym obszarze w Dolinie Wisły po obu jej stronach.

Wydarzenie to organizowane jest w  ramach akcji „Wieś na weekend 2016” Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Wnioskodawcą wydarzenia jest Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna. Impreza służy prezentacji oferty turystycznej i kulturowej z lokalnym folklorem oraz oferty kulinarnej wypracowanych w toku realizacji projektu  na Ziemi Dobrzyńskiej – od Dobrzynia n/Wisłą do Włocławka; na Zakolu Dolnej Wisły po obu jej stronach od Ostromecka do Chełmna i od Chełmna do Strzelec Dolnych; na Kociewiu - od Świecia - Doliną Wisły do Grudziądza.   

-Odwiedzając zakątki Doliny Wisły odkryte przez znawców turystyki i kulinariów, przychodząc na Piknik dostaniecie gotowe, czytelne pakiety - oferty na wyprawy i wypady w Dolinie Wisły..., do zakątków dla wielu nadal dziewiczych i nie odkrytych. Lecz one istnieją i są w zasięgu ręki, urokliwe i dostępne na każdą kieszeń. Ludzie z krwi i kości bez krzty wirtualności zaproszą Was do siebie, na Ziemię Dobrzyńską, na Zakole, na Kociewie. Podzielą się z Wami ich pasją, usługami i produktami. "Cudze chwalicie swego nie znacie" przestanie tego dnia obowiązywać. – zapewnia Piotr Lenart, duch sprawczy całego przedsięwzięcia (kontakt: 602 402 248; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.).

Degustacje potraw za 5 - 10 - 15 zł.., w zagrodach kulinarnych "Niech Cię Zakole" w Dolinie Wisły. A ponadto będą wybory Lansjerów Turystyki Wiejskiej i Lansjerów Kulinarnych "Niech Cię Zakole", a także Gwiazdy Folkloru. Kujawska Brać Szlachecka, Oddział Wojsk Napoleońskich i Ułani pokażą co potrafią.

Stanisław Gazda

Subskrybuj to źródło RSS

Serwis należy do Bydgoskiej Grupy Medialnej. Powered by: Enjoy Media

Top Desktop version