Kuchnia Enjoy Bydgoszcz

Switch to desktop Register Login

Ze znakiem kulinarnego dziedzictwa

Biała czapka kucharska tzw. budyniówka z nożem i widelcem na błękitnym tle, wraz z opisem: „Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze” potwierdza, że wyróżnione nim produkty żywnościowe i potrawy charakteryzują się najwyższą jakością. Wybierając tak oznakowane produkty, możemy mieć pewność, że nabywamy żywność związaną z naszym regionem - wytworzoną z surowców pochodzących z regionu Kujaw i Pomorza, z zastosowaniem tradycyjnych receptur i metod. Wśród ostatnio nagrodzonych przyznaniem znaku-certyfikatu są: Karczma Rzym z Pawłówka, bydgoska Akademia Kulinarna Sadkiewicz oraz Wody Mineralne Ostromecko.

 Regionalna sieć Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze, która przyznaje certyfikaty, jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego z  takimi państwami w składzie jak: Niemcy, Dania, Szwecja, Norwegii, Chorwacja, Ukraina, Białoruś, Litwa i Łotwa.  

 Sieć regionalna Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze prowadzi działania mające na celu wspieranie rozwoju rynku żywności tradycyjnej, opartej na lokalnych zasobach surowców, a także promocję turystyki kulinarnej. Obecnie do sieci regionalnej należy 31 małych i średnich firm sektora rolno-spożywczego, działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Są to: przetwórnie produktów ekologicznych – zbóż, warzyw i owoców, pasieki, mleczarnie, masarnie, rozlewnie wód mineralnych, producenci oleju, hurtownie i sklepy z żywnością wysokiej jakości oraz restauracje i firmy cateringowe.

Kryterium uzyskania certyfikatu, w przypadku restauracji, był nie tylko tradycyjny przepis czy sposób podania, ale przede wszystkim, by danie przygotowane było chociaż w 50 proc. z produktów regionalnych.

Posiadacze certyfikatów zapraszani są na targi, wystawy, dożynki i festiwale promujące żywność tradycyjną i regionalną, by symbol z budyniówką stał się coraz bardziej rozpoznawalny i wskazywał mieszkańcom regionu, że oznaczone nim produkty to najlepsze, co możemy zaoferować, a innym firmom wskazywał drogę rozwoju.

Stanisław Gazda

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
E! Kuchnia

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

powrót na górę

Serwis należy do Bydgoskiej Grupy Medialnej. Powered by: Enjoy Media

Top Desktop version