Kuchnia Enjoy Bydgoszcz

Switch to desktop Register Login

Będzie nowy szlak turystyczno-kulinarny

-Tu w Gzinie, w Gospodarstwie Agroturystycznym „Gzinianka” rozpoczynamy projekt, o którym niebawem będzie głośno, a nosi on nazwę „Poznaj smak Doliny Wisły-Niech Cię Zakole”. Dzięki niemu rozsmakujesz się nie tylko w lokalnej kapuście, mięsie z hodowanej na terenie Doliny Dolnej Wisły owcy „wrzosówki”, czy z połączenia tychże produktów – we wspaniałym bigosie. Tu znajdziesz przepiękny krajobraz, ciekawą architekturę i cudownych ludzi. Wszystko to razem wzięte, ma tworzyć produkt turystyczno-kulinarny. Tym dobrem, które tu jest, i z którego my czerpiemy, chcemy się podzielić z każdym. Gzin może stać się „pępkiem świata”. Stąd tu jest tak samo daleko do Bydgoszczy, jak i Torunia. Ale stąd jest bardzo blisko by poznać całe Zakole Dolnej Wisły, poznając polską „Małą Toskanię”. Czemu więc nie skorzystać z tych atutów? - mówi Piotr Lenart, człowiek zafascynowany polską kuchnią i kuchnią polskich regionów, organizator Grupy Inicjatywnej marki kulinarnej "Niech Cię Zakole

Projekt "Poznaj Smak Doliny Wisły - Niech Cię Zakole", to tytuł roboczy produktu turystyczno - kulinarnego, który powstanie po obu stronach Wisły w jej Dolinie na terenie regionu kujawsko - pomorskiego. Jest to region, który nie ma jednolitej tożsamości jak np. Śląsk, Wielkopolska czy choćby Świętokrzyskie. Jest niejednorodny kulturowo, złożony z licznych regionów etnograficznych, jak Kujawy, Krajna, Pałuki, Ziemia Dobrzyńska, Ziemia Chełmińska, Pojezierze Brodnickie, Bory Tucholskie, część Kociewia, czy nawet Kosznajderia ( któż o niej słyszał?) Jest to jednak potencjał tak nieuświadomiony, jak  nie wykorzystany". Właśnie ta różnorodność, z jednej strony jest bogactwem,  z drugiej zaś przekleństwem. Jest tu jednak coś, co łączy?

-Otóż łączy nas Wisła z jej Doliną i Zakolem – zapewnia Piotr Lenart.

 „Niech Cię Zakole”, to zarówno miejsce, czyli Zakole Dolnej Wisły, ale też zawołanie, zachęta: niech cię zadziwi, zachwyci, zauroczy przyroda i krajobraz Doliny, architektura i historia nadwiślańskich pereł jak Toruń, Chełmno czy Grudziądz.  Tu zaczerpniesz kulturowości i folkloru, kujawskiego, tucholskiego, kociewskiego. Tu zasmakujesz w kulturze Mennonitów - Olędrów znad Wisły, niezmordowanych melioratorów terenów powodziowych. Ujrzyj "Małą Toskanię na Zakolu" od Ostromecka, przez Czarże, Słończ do Gzina, gdzie pasą się stadka "wrzosówek", utrzymujących ekosystem nadwiślańskich łąk. Tu wreszcie rozkochasz się w „zakolowych” produktach, gdzie gęsina i jagnięcina najlepsze na nizinach, gdzie Dolina Śliwki z powidłami smażonymi w kotłach kuprowych nad dymiącymi ogniskami w Strzelcach Dolnych, i jak mówią z najpiękniejszym "widokiem na Świecie".., (bo najlepiej widać Świecie z Chełmna "perły gotyku z siedmioma kościołami")..

Festiwal Samku w Grucznie, jedno z największych wydarzeń kulturowo - kulinarnych w Europie; Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych jedno z najstarszych wydarzeń w regionie i w Polsce promujących produkty lokalne; Święto Kapusty w Brukach Unisławskich; Gęsina na Św. Marcina w Przysieku k/Torunia - mają wymiar regionalny i ogólnokrajowy. Wizytówka kulinarna regionu; "Piknik Napoleoński" z przemarszem grup rekonstrukcji historycznych Zakolem Dolnej Wisły z Ostromecka - Mozgowiny przez Czarże do Gzina, gdzie ukryto skarb pułku napoleońskiego i gdzie powstaje "Wioska Rytuałów"; Święto Zakochanych w Chełmnie i wiele innych bardzo lokalnych, a ciekawych. Wszystkie te wydarzenia mają swój odmienny, własny charakter.

Każdy z produktów na szlaku Niech Cię Zakole będzie pochodzić z zagród i sadów, łąk i pól Doliny Dolnej Wisły. Jest ich pod dostatkiem i z każdym można  się będzie podzielić.

Produkty „Niech Cię Zakole” nigdy nie zagoszczą w supermarketach, ani galeriach handlowych. Produktów Zakola można będzie popróbować i je nabywać tylko we wskazanych i rekomendowanych miejscach, albo uczestnicząc w wizytach, pokazach i warsztatach kulinarnych i rękodzielniczych. Produkty i potrawy  „Niech Cię Zakole” to m. in.:  gęsina i jagnięcina najlepsze na nizinach; ryby chełmińskich i dobrzyńskich jezior; kapusta unisławska; powidła, konfitury, miody, nalewki, a nawet wina Doliny Wisły, "bryndas dobrzyński” i "szandar tucholski”, to prosta kuchnia Mennonitów i ” Kociewski Kredens”..,

Na obszarze objętym projektem występują zatem wszystkie elementy umożliwiające zbudowanie szlaku turystyczno - kulinarnego: urokliwa przyroda w naturalnym stanie, usługi agroturystyczne z zagrodami edukacyjnymi, usługi hotelowe, gastronomia, produkty lokalne, ciekawe wydarzenia kulturowe, perły architektury jak Toruń, Chełmno czy Grudziądz, infrastruktura ścieżek pieszych i rowerowych, (geocaching i nordic walking). Jest to potencjał podobny do tego występującego w rozwiniętych i bardzo atrakcyjnych turystycznie, wiejskich regionach Europy Zachodniej jak choćby Alzacja czy Normandia.

Atrakcyjny turystycznie obszar Doliny Wisły nie posiada jednak spójnej, wyrazistej i całorocznej oferty, jakim jest produkt turystyczny uwzględniający i komercjalizujący w całości jego turystyczny potencjał. I to jest właśnie wyzwaniem…

 Stanisław Gazda


 

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
E! Kuchnia

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

powrót na górę

Serwis należy do Bydgoskiej Grupy Medialnej. Powered by: Enjoy Media

Top Desktop version